Güneş Almayan Karanlık Evleri Aydınlatmak İçin Püf Noktalar

Evi boyarken hangi renkleri tercih etmeliyiz?
2 Aralık 2018
Küçük ve modern bir evden dar alanlar için dekorasyon hileleri – Antalya
3 Nisan 2019
Tümünü Göster

Güneş Almayan Karanlık Evleri Aydınlatmak İçin Püf Noktalar

Güneş Almayan Karanlık Evleri Aydınlatmak İçin Püf Noktalar

Evlerimizdeki güneş ışığı oranının sağlığımızı, psikolojimizi etkilediğini hepimiz biliyoruz. Karanlık bir eve sahipsek küçük dokunuşlarla evimizi daha ışıl ışıl bir hale getirmek hiç de zor değil.

Yapılan araştırmalara göre eve giren güneş ışınları ve sağladığı D vitamini kişiyi daha canlı, daha diri ve daha mutlu hissettiriyor. İnsanlar karanlık ortamlarda daha stresli ve karamsar olabiliyor. En önemli yaşam alanınız olan evinize yeterli ışığın girmediğini düşünüyorsanız evinizin daha aydınlık olması için işte size bir kaç püf nokta:

Evinizin Karanlık Yerlerini Keşfedin

Evinizde keşfe çıkın. Öncelikle bütün evde mi yoksa bazı odalarda mı ekstra ışığa ihtiyacınız olduğunu keşfedin. Karanlık kısımlarda sorunun nedenini anlamaya çalışın. “Küçük odada kullanılan koyu ve ahşap zemin mi ışığı emiyor?” ya da “Pencereler mi fazla ufak?” gibi sorunlar sorarak karanlığın neden kaynaklandığını bulmaya çalışın.

Aydınlatma

En önemli kriterlerden olan aydınlatmada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tavan aydınlatmasına yardımcı olacak aksesuarlardır. Açık renk ışık veren duvar veya tavan aplikleri kullanarak mekanı daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Ayrıca lambader kullanıyorsanız daha geniş alanları aydınlatabilecek güçte olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Duvarlarınızda Renklerin Gücünü Kullanın

Karanlık odaların duvarlarında soğuk renklerden kaçınmak ve açık tonlarda, sıcak, soluk renk tonlarını dengeleyerek kullanmak gerekir. Beyaz, açık bej, gri gibi nötr renkler odanızdaki ışığın artmasına sağlayacak boyama önerileridir. Ayrıca duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız yine aynı tonlarda çok karışık olmayan sade modelleri tercih edebilirsiniz.

Büyük ve Koyu Mobilyalardan Kaçının

Doğal ışık almayan odalarda büyük ve koyu renk mobilyalar odanızı olduğundan daha küçük ve karanlık gösterir. Açık renk mobilyalar ise ışığı yansıttığı için daha ferah ve aydınlık odaya kavuşmanızı sağlar. Mobilya seçimlerinizde bu detayı ihmal etmeyin. Koyu renk mobilyalara sahipseniz ve yakın zamanda onları değiştirmek istemiyorsanız üzerindeki yastıkları ve minderleri daha açık renklerde tercih edebilirsiniz. Yatağınızda kullandığınız nevresim takımlarını da koyu renkler yerine daha ışığı yansıtan renklerde tercih edebilirsiniz.

Cam ve Aynalardan Yardım Alın

Karanlık ev için aydınlatma önerilerinden biri de yansıtıcı cisimleri evinizde tercih etmektir. Ayna ve camlar bunlara en iyi örneklerdir. Evinizde kullandığınız büyük aynalar ya da boydan camlar  evinizi olduğundan daha ferah ve ışıklı olmasını sağlayacaktır.

Boydan boya cam, üstten cam gibi evinizin tarzına ve bütçenize uygun tercih edeceğiniz camlı kapı modelleriyle karanlık odalarınıza daha fazla ışık girmesini sağlayabilirsiniz.

Eviniz Toplu Olsun

Odanın içindeki fazla eşyalar ışığın yansımasını önler. Bu yüzden de dağınık olan bir ev daha karanlık ve küçük gözükür. Daha sade ve ışık alan bir oda oluşturmak için kullanmadığınız fazla eşyaları odanızdan çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir