Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

2018 dekorasyon trendleri
19 Haziran 2018
Ev Dekorasyonunda Kırmızı Renk Kullanımı
10 Temmuz 2018
Tümünü Göster

Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Mağaraları, barınma ve korunma amacıyla kullanmaya başlayan ilk insandan beri var olan bir kavramdır dekorasyon. Mağaranın bir kenarına çizilen bir duvar resmi, köşeye konulan bir ot yığınının amacı genellikle bulundukları yeri daha güzel bir hale getirmekti. Tarih boyunca insanlar; yaşadıkları ve çalıştıkları kısacası, vakit geçirip benimsedikleri mekanları, daha rahat yaşamak, beğenmek ve beğenilmek gibi sebeplerle düzenler değiştirir, süsler.

Her alanda olduğu gibi, dekorasyon alanında da dönemine göre farklılıklar gösteren, takip edilmesi bazen çok zor olan, moda akımları vardır. İçinde yaşanılan topluma, kültür yapısına, ülkeye göre başlıca sıralanabilecek faktörler bu akımları etkiler, şekillendirir. Örneğin; Romanya’da yaşayan bir aile, ülkenin tarihine ve ekonomik yapısına bakıldığında sebebi kolaylıkla anlaşılabileceği üzere, ülkemizde yaşayan bir aileye göre çok daha uzun aralıklarla mobilya değiştirirken; ülkemizdeki kültür yapısı sebebiyle, neredeyse her yıl salon takımını yenileyen aileler görmek mümkün olabilir.

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon Nedir?Eldeki imkanlar ve malzemeler kullanılarak, sahip olunan zevkler ve kültür düzeyi çerçevesinde; yaşanan, çalışılan, zaman geçirilen mekanı sahiplenmek, işlevsel hale getirmek, daha rahat yaşamak, süslemek, güzelleştirmek amacıyla yapılan tüm işlere dekorasyon adı verilebilir. Bazı çevrelerde ise sosyo kültürel açıdan bakıldığında, statü sembolü olarak görülebilir. Belli bir yaşam stilini ifade etmek için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir