Dekor ve Dekorasyon Nedir ? Ev Dekorasyonu Nedir ?

Ev Dekorasyonunda Kırmızı Renk Kullanımı
10 Temmuz 2018
Sıkıcı Duvarlara Elveda
30 Kasım 2018
Tümünü Göster

Dekor ve Dekorasyon Nedir ? Ev Dekorasyonu Nedir ?

Yaşadığımız mekanın kendi rahatımıza, göz zevkimize, kullanım amaçlarımıza, mekanın özelliklerine göre yaratıcı, kullanışlı ve güzel bir şekilde, aksesur ve mobilya çeşitli objelerle düzenlenmesi çalışmasına ev dekorasyon denir.

İnsanoğlu barınmaya başladığı günden beri yaşadığı mekanı kullanımına, bakış açısına ve kültürüne göre düzenlemeye başlamıştır.

 

Dolayısıyla, ev dekorasyon konusunun tarihin çok eski zamanlarına kadar gittiği söylenebilir.

 

Günümüzde ise ev dekorasyon başlı başına bir sektör haline gelmiş, konu ile ilgili birçok alt uzmanlık alanları oluşmuştur.

Yaşadığımız mekanın insanın yaşamını zenginleştirmesi hedeflenmiş, tasarımcıs, üreticisi, satıcısı bu sektörün gelişmesi için elinden geleni yapmıştır.

Dekorasyon yapabilmek için öncelikli olarak bu iki kavramın ne olduğunu bilmek gerekir.
Dekor; geniş bir anlama ve çok çeşitlere sahip olduğu için dekorasyon da öylesine zengin bir kavramdır.

Dekorasyon denilince ilk akla gelen herhangi bir mağazadan alınan mobilya ya da aksesuarlar gelir ancak bu yanlıştır; sadece bununla kalmaz.

Dekorasyon ; psikolojiyi rahatlatacak renklerin, eşyaların, aksesuarların bir arada kullanılarak huzur veren bir mekan yaratılması demektir; bir sanattır. Herkes bir şeyler tasarlayabilir ancak önemli olan uygun tasarımı yapmaktır. Kişiden kişiye elbette farklılık gösterecektir. En basitinden aynı koltuk takımına sahip iki arkadaşın; yerleştirme planları çok büyük olasılıkla aynı olmaz. Hatta kesinlikle aynı olmaz. Bu da insanların her birinin yapısının, duygu ve düşüncelerinin farklı olmasından kaynaklanır.Bir mekanda yapılmış tasarım size dekorasyonu yapan kişi hakkında fikirler verecektir. Birbiri ile zıt renkleri kullanması tezatlığını, açık renkler tercih etmesi ferahlığı sevdiğini, kahverengi tonları kullanması ahşabın ağır havasından vazgeçemediğini… Bunun gibi birçok fikir sahibi olmayı sağlamaktadır.

Dekorasyon yalnızca kişiye özel; özgün tasarımlardır.Bu sayede kişiye ait soyut düşüncelerin somutlaştırılması sağlanır denilebilir. Dekorasyon piyasada da pek farklı bir kavram değildir. Evinizin her bölümü sizin istek ve arzularınıza göre dizayn edilmektedir. Seçeceğiniz renk ve desenler size kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir