ALÇIPAN ASMA TAVAN NEDİR NASIL YAPILIR?

Odanıza Uygun Kitaplık Seçimini Nasıl Yapabilirsiniz?
7 Nisan 2018
Salondan Banyoya Duvar Kağıdı Önerileri
7 Nisan 2018
Tümünü Göster

ALÇIPAN ASMA TAVAN NEDİR NASIL YAPILIR?

 

M2 Dekorasyonla İmalata uygulamaya geçmeden isterseniz öncelikle malzemelerimize bir göz atalım. 3 çeşit alçı levha vardır. Bunları renklerine göre ayıracak olursak; beyaz, kırmızı ve yeşil. Genellikle beyaz renkli alçı levha kullanılır ekstra bir özelliği yoktur. Kırmızı renkli alçı levha yangına karşı dayanıklıdır. Yeşil renkli alçı levha ise suya ve neme karşı dayanıklılığı ile bilinir. Profil kargas sisteminde ise iki çeşit vardır. Bunlar kutu profille kaynaklı yapılan ve uc diye adlandırılan galvaniz profille yapılır. Uc profille nasıl yapılacağını inceleyelim.

Askı çubuğu nasıl uygulanır?

Tavan kotuna göre askı çubuk uzunluğu belirlenir belirlenen ölçüye en yakın büyük olan askı çubuğu alınır fazla kalan kısmı ya yukarı doğru katlanır ya da kesilir genelde pratik olduğu için tavan kotu ayarlanır ve fazla olan çubuk yukarı doğru bükülür. Askı çubuğuna takılan aparatlar; askı maşası ve çelik dübel. Tavana 1 er metre aralıklarla darbeli matkaba takılan 8 mm’lik uç yardımı ile delikler açılır. Açılan deliklere askı çubuğunda bulunana çelik dübeller çakılır ve ucunda bulunan somundan hafifçe sıkılır aderansı artırılır.

Kargas sistemi nasıl yapılır?

Kargası kurabilmemiz için duvarın çevresini istenilen kota göre u profil ile dönmemiz gerekir. U profil istenilen kota göre plastik dübel yardımı ile monte edilir. 3 metrelik bir profile en az 5 adet plastik dübel atmak gerekir. Taşıyıcı sistem ve alt taramalar ise c profilden yapılır. U profillin üstüne taşıyıcı profil konulur ve askı maşalarından asılır lazer ve ya gerdirilen ip yardımı ile tavan kotu kontrol edilir. Bu tarz imalatlarda genelde hata payı -+0.5 cm’dir. İsterseniz tüm taşıyıcı profilleri monte ettikten sonra alt taramaya geçin ve ya bulunduğunuz bölgeyi tamamlaya tamamlaya yapın tercih sizin. Taşıyıcıları monte ettikten sonra alt taramaları duvardan 60 cm ölçün ve taşıyıcıya göre doksan derece olacak şekilde alt tarama olan c profilin ortasını 60 cm’e getirin. Alt tarama için konulan c profil taşıyıcı profile klips yardımı ile monte edilir. Kargas sistemi kurulduktan sonra alçı levha montajına geçebiliriz.

Alçıpan nasıl uygulanır?

Alçıpan boyutları 120 cm x 250 cm’dir. M2 Dekorasyon Antalya Alçıpan tavana monte edilmeden önce monte edilecek yere göre maket bıçağı veya testere yardımı ile ayarlanır. Yerine kaldırılıp denendiğinde tam olmadıysa indirilip düzeltmeler yapılır yerine olacak şekilde ayarlanır. Ayarlandıktan sonra yerine kaldırılır ve borazan uçlu vidalar matkap yardımı ile kargasa monte edilir. Her 30 cm’de bir vida atılır. Ek yerlerinden sıva yapıldıktan sonra çatlama oluşmaması için şaşırtma yapılır. Ayrıca ek yerlerinde alçıpanın pahlı kısımları birbirine gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Alçıpan asma tavan saten alçı yapılmak üzere hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir